• Termostatik vana İşlevi ve Yapısı

  Termostatlarının hissedici elemanı sıvı ile dolu bir metal kapsülden oluşmaktadır. Kapsül içine, iç kısmında subap bulunan bir körük girmektedir. Bir sıcaklık değişikliği sıvının hacminin değişmesine, bu da körüğün uzunluğunun değişmesine sebep olur Bu durumda vana, subap üzerinden kapanır veya açılır. Termostatik radyatör vanası nasıl çalışır ? Oda sıcaklığı termostat üzerindeki skala yardımıyla ayarlanır.Termostat , oda sıcaklığı ayarlanan değere geldiği zaman otomatik olarak vana üzerindeki pimi iterek su akışını kısar ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler. termostatik raydatör vanalarında, oda sıcaklığı iki derece düşünce, termostad tekrar devreye girip vana üzerindeki pimi itmeyi bırakarak yeniden su sirkülasyonu yapılmasını sağlar.Bu işlem bu şekilde tekrarlanarak devam eder.

   

  TERMOSTATİK VANA KULLANMANIN FAYDALARI NELERDİR? NASIL KULLANILMALIDIR?

  Termostatik vanalar bulunduğu ortamın sıcaklığını algılayarak ayarlamış olduğunuz sıcaklığı bulduğunda otomatik olarak vanayı kısarak su akışını azaltır.Bu azaltma sistemi gereksiz yere çok ısıtmayı önlediği için ekonomi sağlar.Aynı zamanda konutunuzu bağımsız olarak salon ,oda,yatak odası v.b isteğinize göre farklı oda sıcaklıklarında tutmanızı sağlar.Bunun faydası çok ekonomik olmasıdır. Oturulan alanınızı 21 -22 derecede tutarken, y.odasını 18 derece olması gibi farklı derecelerde sistemi yönlendirmenizi sağlar iyi bir secimle %15 varan ekonomi sağlaya bilmektedir.

   

  KULLANMADIĞIM RADYATÖRLERİ KAPATIRSAM EKONOMİYİ SAĞLAR MI?

  Kullanmadığınız odaların kapılarını kapatıp oda radyatörlerinizi kapatırsanız harcamış olacağınız kaloriyi azaltırsınız bu da ekonomik olur.Unutmayın ki cihazlar ekonomiyi değil enerjiyi üretmektedir. Bu enerjiyi aktarma işi panel radyatörlerdir. Bu radyatörleri ne kadar çok takar veya metresini uzatırsanız cihazda onu desteklemek için o kadar enerji tüketir. Asıl konu evinizi gerektiği kadar ısıtmaktır. Bunun içinde oda termostatı veya termostatik vana kullanmanız daha mantıklıdır. Unutulmamalıdır ki iyi bir ekonomi izolasyondan geçmektedir. Asıl konu ısıtmak değil ısıyı tutabilmektir. İşte asıl ekonomi bu şekilde daha iyi sağlanılacaktır. Oda Termostatları ekstra yakıt tasarrufu sağlayarak hem ekonomik, hem konforlu ısınmanızı sağlar. Böylece kombinizi uzaktan kontrol ederek maksimum yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz.